Vpis v srednjo šolo
Po uspešno zaključeni osnovni šoli se kandidat lahko vključi v srednješolsko izobraževanje. Kandidat se lahko odloči za splošno izobraževanje v gimnaziji, ki vodi do splošne mature in omogoča vpis na univerzo, ali za poklicno oziroma strokovno izobraževanje, ki je namenjeno opravljanju specifičnih poklicev in se zaključi z zaključnim izpitom oziroma poklicno maturo. Tisti, ki opravi devetletno osnovnošolsko obveznost in uspešno zaključi najmanj 7. razred osnovne šole, se lahko v okviru srednješolskega izobraževanja vključi v programe nižjega poklicnega izobraževanja. Ti programi se zaključijo z zaključnim izpitom.
V srednješolske izobraževalne programe v Sloveniji se lahko pod enakimi pogoji vpišejo državljani Republike Slovenije, državljani držav članic Evropske unije in tuji državljani, kadar se izobražujejo po načelu vzajemnosti (to so samo državljani Bosne in Hercegovine, Srbije, Črne gore, Kosova in Severne Makedonije), ali če so ob vpisu sami ali vsaj eden od staršev ali skrbnikov rezidenti Republike Slovenije v skladu z zakonom, ki ureja dohodnino.
-
1
Razpis za vpis v srednjo šolo
Vsako leto v januarju ministrstvo, pristojno za izobraževanje, objavi razpis za vpis novincev v srednje šole. Ta vključuje ključne informacije o izvedbi prijavno-vpisnega postopka, med drugim:
- pogoje za vpis, ki jih morajo kandidati izpolnjevati za prijavo na izbrani srednješolski program,
- informacije o posebnih vpisnih pogojih za vpis v določene programe,
- roke in podrobnosti o preizkusih posebnih nadarjenosti oziroma spretnosti, kadar jih srednješolski program zahteva med pogoji za vpis,
- roke za prijavo za vpis v posamezne vrste srednješolskih programov,
- število razpoložljivih vpisnih mest za posamezne programe na posameznih šolah v posamezni regiji,
- merila v primeru omejitve vpisa, ki se upoštevajo, če število prijavljenih kandidatov presega število razpoložljivih vpisnih mest,
- informacije o izobraževanju v vajeniški obliki in
- drugo.
-
2
Informativni dnevi
Informativni dnevi so običajno februarja. Takrat srednje šole predstavijo svoje programe in dejavnosti, kandidati pa lahko dobijo odgovore na svoja vprašanja ter si ogledajo šolo, kar jim pomaga pri odločitvi glede nadaljevanja izobraževanja. Podrobne informacije so v rokovniku.
-
3
Posebni vpisni pogoji
Za vpis v nekatere srednješolske programe, ki imajo posebne vpisne pogoje, morajo kandidati pred prijavo opraviti tudi preizkus nadarjenosti oziroma spretnosti. Ti preizkusi se običajno izvajajo v marcu oziroma pred rokom za prijavo za vpis v srednje šole. Gre za programe:
- tehnik oblikovanja,
- fotografski tehnik,
- tehnik zobne protetike ter
- različne smeri umetniške gimnazije (likovna, glasbena in plesna smer).
Tudi kandidati, ki bi se želeli prijaviti in vpisati v program:
- gimnazija (športni oddelek) in
- ekonomska gimnazija (športni oddelek),
morajo izpolnjevati posebne vpisne pogoje, in sicer morajo biti registrirani športniki, kar je razvidno iz uradne Evidence registriranih in kategoriziranih športnikov, ter šoli, ki izvaja ta dva programa, najkasneje do roka, določenega z rokovnikom (običajno v marcu), predložiti ustrezna dokazila, na podlagi katerih bo lahko šola odločila, ali kandidati izpolnjujejo posebne vpisne pogoje ter jim določila status športnika A, B ali C.
Vsi posebni obrazci so na voljo na tej spletni strani, v rubriki Prijavnice in obrazci.
-
4
Prijava za vpis v srednješolske programe
Prijava poteka preko prijavnice za vpis v srednje šole. Rok za oddajo prijavnice je v skladu z vsakoletnim rokovnikom običajno v začetku aprila. Kandidat mora izpolnjeno in skupaj s starši podpisano prijavnico posredovati na izbrano srednjo šolo.
Kandidat se lahko prijavi samo v en izobraževalni program oziroma na eno srednjo šolo, razen kandidata, ki se namerava vzporedno izobraževati po več izobraževalnih programih, za katere so razpisana mesta za vzporedno izobraževanje. Ta odda prijavo za vsak izobraževalni program posebej.
Z vpisom v šolsko leto 2025/2026 uvajamo tudi možnost elektronske oddaje prijavnice (še ni na voljo).
-
5
Možnost prenosa prijave za vpis v drug program ali drugo šolo
Kandidat lahko na podlagi informacij o številu prijav na posameznih programih ali iz drugih razlogov spremeni svojo odločitev in prenese prijavnico v drug program ali drugo šolo. To lahko stori v roku, določenem z rokovnikom, običajno do konca aprila. Kandidat lahko prijavnico prenaša večkrat.
Tisti kandidati, ki bodo prvotno prijavnico oddali fizično, bodo svojo prijavnico dvignili na srednji šoli, na katero so se prvotno prijavili, in jo odnesli na drugo šolo oziroma v drug program. Lahko pa tudi izpolnijo:
- Obrazec za prenos prijavnice za vpis v srednjo šolo (pdf) oziroma
- Obrazec za prenos prijavnice za vpis v srednjo šolo (doc),
ga skupaj s starši podpišejo, skenirajo ali fotografirajo ter ta obrazec pošljejo na elektronski naslov svetovalnega delavca srednje šole, kjer imajo prvotno prijavnico:
Podrobnejša informacija o poteku prenosa fizično oddane prijavnice preko elektronske pošte.
Kandidati, ki bodo prvotno prijavnico oddali elektronsko, pa bodo lahko prenos prijavnice prav tako izvedli elektronsko na način, kot so oddali prvotno prijavnico (še ni na voljo).
-
6
Dokumentacija kandidata, ki se je predhodno šolal v tujini
Kandidat, ki se je predhodno šolal v tujini in se želi v Sloveniji vpisati v srednjo šolo, mora poleg prijavnice za vpis oddati tudi naslednjo dokumentacijo, ki jo srednja šola potrebuje za izvedbo postopka priznavanja tujega izobraževanja z namenom nadaljevanja šolanja:
- izpolnjen obrazec N - Vloga za priznavanje izobraževanja za namen nadaljevanja izobraževanja,
- izvirnik tuje listine o izobraževanju (za vpis v začetni letnik zadnja tri spričevala šolanja v osnovni šoli, za vpis v višji letnik vsa spričevala šolanja v srednji šoli),
- neoverjeno kopijo teh listin,
- sodno overjen prevod teh listin,
- dokazila o trajanju in vsebini izobraževanja,
- kratek kronološki opis celotnega izobraževanja.
-
7
Omejitev vpisa
V skladu z rokovnikom je ponavadi konec maja objavljen seznam šol in programov, kjer je predvidena omejitev vpisa. Kandidate s tem podrobno seznanijo tudi šole, na katerih imajo prijavnico.
-
8
Izvedba izbirnega postopka
Ko učenci zaključijo z osnovno šolo, se začne izvajati vpisni postopek na srednji šoli (vsako leto po 15. juniju).
Prvi krog izbirnega postopka
Vsi kandidati, ki so prijavljeni na program, na katerem ni omejitve vpisa, so v prvem krogu izbirnega postopka, ki se običajno odvija sredi junija, ob izpolnjevanju vpisnih pogojev sprejeti in zanje se vpisni postopek zaključi. Izpolnjevanje vpisnih pogojev kandidati izkazujejo z listinami (spričevali) o zaključku osnovne šole in drugimi zahtevanimi dokumenti, ki so navedeni v razpisu. Šola jim ob vpisu izda sklep o sprejemu in potrdilo o vpisu, ki ga potrebujejo za uveljavljanje pravic, ki izhajajo iz statusa dijaka (pridobitev subvencionirane vozovnice, delo preko študentskega servisa in drugo).
Če je v posamezni izobraževalni program prijavljenih več kandidatov, kot je razpisanih mest, šola omeji vpis. V prvem krogu izbirnega postopka šola na teh programih sprejme kandidate, ki izpolnjujejo vse vpisne pogoje in se po točkah razvrstijo na prvih 90 odstotkov razpisanih mest. Tudi za te kandidate, ki so sprejeti v prvem krogu izbirnega postopka, se vpisni postopek zaključi, prejmejo sklep o sprejemu in potrdilo o vpisu.
Po koncu prvega kroga izbirnega postopka je objavljena spodnja meja prvega kroga, ki predstavlja spodnjo mejo točk za sprejem v posamezen program, na katerem je bila omejitev vpisa v prvem krogu.
Drugi krog izbirnega postopka
Kandidati, ki na programih z omejitvijo vpisa v prvem krogu izbirnega postopka niso sprejeti, lahko kandidirajo v drugem krogu izbirnega postopka. Ti kandidati v drugem krogu kandidirajo za vpis na 10 odstotkov prostih mest, ki so še ostala na programih, kjer je bil vpis omejen, in na vsa še prosta mesta na drugih srednjih šolah oziroma programih, kjer ni bilo omejitve vpisa.
Kandidati lahko na prijavnico za drugi krog izbirnega postopka po prioritetnem vrstnem redu naštejejo še do 10 šol oziroma programov, v katere bi se želeli vpisati. Drugi krog izbirnega postopka se običajno izvede do konca junija.
Kandidati, ki sodelujejo v drugem krogu izbirnega postopka in so svojo prvotno prijavnico oddali v fizični obliki (so jo ročno izpolnili), prav tako ročno izpolnijo prijavnico za drugi krog. Kandidati, ki sodelujejo v drugem krogu in so svojo prvotno prijavnico oddali elektronsko, pa na tak način (elektronsko) izpolnijo tudi prijavnico za drugi krog.
Po koncu drugega kroga izbirnega postopka je na voljo spodnja meja drugega kroga. To pomeni spodnja meja točk za sprejem v program v drugem krogu. Tisti kandidati, ki so sprejeti na program v drugem krogu, prav tako prejmejo sklep o sprejemu in potrdilo o vpisu.
Prijavnica za drugi krog izbirnega postopka -
9
Seštevek točk v primeru omejitve vpisa
Kandidati se v izbirnem postopku v primeru omejitve vpisa razvrstijo na podlagi točk, ki jih zberejo v skladu z merili, ki jih določa Odredba o merilih za izbiro kandidatov v primeru omejitve vpisa v programe srednjega poklicnega izobraževanja, srednjega strokovnega izobraževanja in gimnazij.
Kandidati se razvrščajo na podlagi vsote odstotkov, pridobljenih iz:
- seštevka zaključnih ocen vseh obveznih predmetov iz 7., 8. in 9. razreda osnovne šole, kar predstavlja največ 60 odstotkov celotne vsote, in
- dosežkov na nacionalnem preverjanju znanja iz učnega jezika (slovenščine oziroma italijanščine ali madžarščine na narodno mešanih območjih) in matematike, izraženimi v odstotnih točkah, pri čemer predstavlja vsak največ po 20 odstotkov celotne vsote.
Vsota odstotkov se izračuna po naslednji formuli:
Sk/S * 60 % + U/100 * 20 % + M/100 * 20 %
pri čemer je:
- Sk - seštevek kandidatovih zaključnih ocen obveznih predmetov v 7., 8. in 9. razredu osnovne šole,
- S - maksimalni možni seštevek zaključnih ocen obveznih predmetov v 7., 8. in 9. razredu osnovne šole (možnih je največ 175 točk),
- U - dosežek kandidata na nacionalnem preverjanju znanja iz učnega jezika v odstotnih točkah,
- M - dosežek kandidata na nacionalnem preverjanju znanja iz matematike v odstotnih točkah.
Kandidati, ki kandidirajo za vpis v programe, za katere je treba opraviti preizkus nadarjenosti oziroma spretnosti, po uspešno opravljenem preizkusu prejmejo dodatne točke, in sicer se jim:
- za dosežek nad 90 odstotkov vseh možnih točk na preizkusu nadarjenosti oziroma spretnosti, ki ga opravljajo na šoli, prišteje dodatnih 10 točk,
- za dosežek od 80 do 90 odstotkov vseh možnih točk na preizkusu nadarjenosti oziroma spretnosti pa dodatnih 5 točk.
Dodatne točke dobijo tudi kandidati, ki kandidirajo za vpis v programa gimnazija - športni oddelek ali ekonomska gimnazija - športni oddelek, in sicer:
- za status športnika A dodatnih 10 točk,
- za status športnika B dodatnih 5 točk,
- za status športnika C ni dodatnih točk.
-
10
Prosta mesta
Na koncu drugega kroga izbirnega postopka ministrstvo objavi prosta mesta, ki so še ostala na posameznih programih oziroma šolah (običajno v začetku julija). Na ta prosta mesta se lahko kandidati prijavijo in vpišejo kadarkoli do začetka novega šolskega leta oziroma do zapolnitve mest.
Razpis za vpis v srednje šole in dijaške domove
Razpis vsebuje ključne informacije o izvedbi prijavno-vpisnega postopka, med drugim:
- pogoje za vpis, ki jih morajo kandidati izpolnjevati za prijavo na izbrani srednješolski program,
- informacije o posebnih vpisnih pogojih za vpis v določene programe,
- roke in podrobnosti o preizkusih posebnih nadarjenosti oziroma spretnosti, kadar jih srednješolski program zahteva med pogoji za vpis,
- roke za prijavo za vpis v posamezne vrste srednješolskih programov,
- število razpoložljivih vpisnih mest za posamezne programe na posameznih šolah v posamezni regiji,
- merila v primeru omejitve vpisa, ki se upoštevajo, če število prijavljenih kandidatov presega število razpoložljivih vpisnih mest,
- informacije o izobraževanju v vajeniški obliki in drugo.
-
Razpis za vpis v srednje šole in dijaške domove za šolsko leto 2025/2026
Navodila- Naslovnica Razpisa za vpis v srednje šole in dijaške domove (doc, 37 KB)
- Soglasje k obsegu vpisa v srednje šole in dijaške domove (pdf, 60 KB)
- Soglasje k obsegu vpisa v srednje šole in dijaške domove (doc, 45 KB)
- Informacija o vsebini prilog, informativnem dnevu po posameznih šolah in mednarodni maturi (doc, 115 KB)
- Priloga I: Razpis za vpis v programe nižjega, srednjega poklicnega in srednjega strokovnega izobraževanja ter gimnazij (doc, 1.1 MB)
- Priloga II: Razpis za vpis v programe poklicno-tehniškega izobraževanja (doc, 323 KB)
- Priloga III: Razpis za vpis v poklicne tečaje (doc, 79 KB)
- Priloga IV: Razpis za vpis v maturitetni tečaj (doc, 97 KB)
- Priloga V: Razpis izbirnih predmetov splošne mature (doc, 470 KB)
- Priloga VI: Razpis za sprejem učencev in dijakov v dijaške domove (doc, 67 KB)
Učna mesta
Na spodnjem seznamu lahko kandidati/dijaki najdejo seznam učnih mest za opravljanje praktičnega usposabljanja z delom ali vajeništva.
Razpis prostih učnih mest Trgovinske zbornice Slovenije
Rokovniki
V rokovnikih so opredeljeni vsi ključni datumi izvedbe prijavno - vpisnega postopka novincev za naslednje šolsko leto. Rokovnik je razdeljen na štiri dele, pri čemer se prvi rokovnik nanaša na ključne datume priprave razpisa za vpis, v drugem rokovniku so opredeljeni roki za izvedbo prijavno - vpisnega postopka za vpis novincev v srednje šole v programe nižjega in srednjega poklicnega izobraževanja, srednjega strokovnega in gimnazijskega izobraževanja (za devetošolce), v tretjem rokovniku so opredeljeni roki za izvedbo prijavno - vpisnega postopka za vpis v programe poklicno-tehniškega izobraževanja, v katere se vpisujejo dijaki, ki so predhodno uspešno zaključili ustrezen srednje poklicni program, zadnji rokovnik pa vsebuje roke za izvedbo vpisa v programe poklicnih tečajev in maturitetnega tečaja, kamor se prav tako vpisujejo dijaki, ki so se predhodno že šolali v srednji šoli in izpolnjujejo z zakonom in programom določene vpisne pogoje za vpis v tovrstne programe.
-
Seznam rokovnikov
Načrti- Rokovnik za pripravo in objavo razpisa za vpis v srednje šole in dijaške domove za šolsko leto 2025/2026 (pdf, 439 KB)
- Rokovnik za pripravo in objavo razpisa za vpis v srednje šole in dijaške domove za šolsko leto 2025/2026 (doc, 45 KB)
- Rokovnik za prijavo kandidatov in izvedbo vpisa v 1. letnik programov nižjega in srednjega poklicnega izobraževanja, srednjega strokovnega izobraževanja in gimnazij za šolsko leto 2025/2026 - novo (pdf, 2.2 MB)
- Rokovnik za prijavo kandidatov in izvedbo vpisa v 1. letnik programov nižjega in srednjega poklicnega izobraževanja, srednjega strokovnega izobraževanja in gimnazij za šolsko leto 2025/2026 - novo (doc, 104 KB)
- Rokovnik za prijavo in izvedbo vpisa v začetni letnik programov poklicno-tehniškega izobraževanja za šolsko leto 2025/2026 (pdf, 891 KB)
- Rokovnik za prijavo in izvedbo vpisa v začetni letnik programov poklicno-tehniškega izobraževanja za šolsko leto 2025/2026 (doc, 55 KB)
- Rokovnik za prijavo kandidatov in izvedbo vpisa v maturitetni tečaj in poklicne tečaje za šolsko leto 2025/2026 (pdf, 566 KB)
- Rokovnik za prijavo kandidatov in izvedbo vpisa v maturitetni tečaj in poklicne tečaje za šolsko leto 2025/2026 (doc, 49 KB)
Tabela za izračun točk v primeru omejitve vpisa
-
Navodila
- Tabela za izračun točk v primeru omejitve vpisa (xls, 43 KB)
Dostopnost objektov srednjih šol za gibalno ovirane, slepe in slabovidne ter gluhe in naglušne
Prijavnice in obrazci
Tu so na voljo vse prijavnice in obrazci, ki se uporabljajo ob prijavi za vpis in ob vpisu v srednje šole. Obrazce za vpis v športni oddelek programa Gimnazija in Ekonomska gimnazija najdete znotraj storitve Prijava za opravljanje preizkusov nadarjenosti, znanja in spretnosti in izpolnjevanje posebnih pogojev za vpis.
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje | |
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje | |
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje | |
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje | |
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje | |
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje |
Gradiva s posveta za svetovalne delavce osnovnih in srednjih šol, 22. in 23. januarja 2025
- Predstavitev razpisa za vpis novincev v srednje šole in dijaške domove za šolsko leto 2025/2026 in novosti izvedbe letošnjega prijavno - vpisnega postopka
- Namere devetošolcev za vpis za šolsko leto 2025/2026
- Podatki o trgu dela
- Zvočni posnetek posveta, 22. 1. 2025 (1. del srečanja)
- Zvočni posnetek posveta, 22. 1. 2025 (2. del srečanja)
Pretekli razpisi za vpis v srednje šole in dijaške domove
Na spodnjih povezavah najdete razpise za vpis v srednje šole in dijaške domove od šolskega leta 2019/20 dalje.
Naziv | Datum objave | Rok prijave |
---|---|---|
15. 1. 2024
|
30. 8. 2024
|
|
16. 1. 2023
|
31. 8. 2023
|
|
21. 1. 2022
|
31. 8. 2022
|
|
22. 1. 2021
|
31. 8. 2021
|
|
20. 1. 2020
|
31. 8. 2020
|
|
21. 1. 2019
|
30. 8. 2019
|